• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Żywienie kanarka

Osoby, które nie przepadają albo z powodu alergii nie mogą mieć w domu futrzaka często decydują się na hodowle ptaków, między innymi kanarków. Jednak te zwierzaki, tak jak i wszystkie inne trzeba też odpowiednio żywić. Jeśli nie wiesz, czym karmi się kanarki to poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat, koniecznie go przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że podstawowym pokarmem wszystkich kanarków jest ziarno. Generalnie na rynku jest teraz wiele dostępnych mieszanek dla tych ptaków, zawierających wszelkie niezbędne dla nich witaminy, mikroelementy i związki, dzięki którym ptak jest zdrowy i dobrze się czuje. Oprócz tego  możemy ptakom kupić witaminy np. z murzynkiem (nasiona trawy afrykańskiej) pobudzające śpiew lub witaminy wpływające na szybszą regenerację piór w okresach pierzenia. Dobrze także wiedzieć, że niewielkie ilości konopii, czy nasion słonecznika będą dla kanarka zdrowym urozmaiceniem, pamiętać tylko musimy, że zbyt duże ilości tych tłustych nasion mogą powodować otłuszczenie się ptaka, a tym samym nie tylko jego gorsze samopoczucie, ale też niechęć do śpiewu. Zwykle jest tak, że na jednego ptaka przypada jedna łyżeczka mieszanki i po 4-5 ziaren konopii lub słonecznika dziennie. Ciekawym rozwiązaniem jest także powieszenie w klatce kolby, czyli ziarna z witaminami, które są dostępne w różnych smakach.

Oprócz ziarnem podajemy owoce i warzywa takie jak: jabłka (głownie słodkie), gruszki, truskawki, banany, czereśnie, świeże ogórki, sałatę (rzadko lub w niewielkich ilościach), cykorię, marchew zarówno surową (startą) i gotowaną, liście babki lancetowatej, krwawnika, mniszka lekarskiego (popularnego mlecza), czy pokrzywy. Dodatkowo można też posiać do skrzynki specjalnie dobrane nasiona traw dla ptaków, które są do kupienia w sklepach zoologicznych i ogrodniczych. Przede wszystkim jednak najlepiej by było, gdyby warzywa i owoce nie były pryskane. Dużym plusem jest to, że takie rośliny jak mniszek, babka, czy krwawnik, znajdziemy na każdej łące, ale nie zrywajmy ich z łąk znajdujących się blisko ulicy, które są zanieczyszczone niestety spalinami.

Warto także wiedzieć, że kanarki lubią biszkopty i mieszankę jajeczną, którą podajemy też w okresie wychowu młodych (ale nie w czasie wysiadywania jaj). Jeśli chcemy przygotować mieszankę, gotujemy jedno jajko na twardo, studzimy, wyjmujemy z niego żółtko, rozgniatamy widelcem. Potem dosypujemy troszkę bułki tartej, tak by żółtko zrobiło się sypkie i wkraplamy kilka kropli oliwki z oliwek lub oleju (można wsypać troszkę maku). Następnie taką mieszankę dzielimy na dwie części i podajemy na dwa razy.