• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Królicza dieta

Coraz większą popularnością stało się trzymanie królika, jako domowego zwierzątka. Jednak trzymającego tego zwierzaka w domu musimy zadbać o odpowiednią dietę dla niego. Pojawia się więc pytanie co to znaczy "właściwa dieta królika"? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat, który musisz koniecznie przeczytać!

Zacznijmy od tego, że właściwa dieta królika powinna składać się ze świeżego siana, granulatu dobrej jakości, wody i świeżych warzyw. Natomiast wszystko inne jest "przysmakiem" i powinno być podawane w bardzo ograniczonych ilościach. Powinniśmy się zaopatrzyć także w dobry granulat, czyli skoncentrowany pokarm dla królików, który składa się ze skompresowanych części roślin (siana, ziaren i otrębów zbóż, lucerny) z dodatkiem witamin i minerałów. Bardzo ważne jest to, że jest on kompletnym pożywieniem, aczkolwiek z wyjątkiem młodych królików lub królików o specjalnych potrzebach, powinien być limitowany, podawany dwa-trzy razy dziennie w niezbyt dużej ilości i w żadnym wypadku nie może być dostępny przez cały dzień. Musisz także wiedzieć, że granulaty różnych firm różnią się między sobą. Przede wszystkim jednak
granulat powinien być świeży i względnie bogaty w błonnik (minimum 18%). Oprócz tego nie należy kupować granulek na dłużej niż 6 tygodni i trzeba zwracać uwagę na datę ważności.

Musimy pamiętać też o tym, że w miarę jak królik dorasta, powinien dostawać mniej granulek, a siano powinno być dostępne cały czas. Chodzi oto, że jeśli dieta królika zawiera mniejsze ilości granulek, wtedy trzeba podawać większe ilości innych pokarmów, zwłaszcza warzyw, ale bez zwiększania wartości kalorycznej. Generalnie rzecz ujmując to granulat podaje się do dwóch razy dziennie, w okresie wzrostu do syta, ale tylko w porach karmienia, dorosłym królikom stosownie do wagi ciała i skłonności do objadania się.

Granulat nie powinien stać w misce cały czas, musimy na to bardzo uważać. Dodatkowo różne rodzaje siana powinny być dostępne przez cały dzień, najlepiej poprzez uzupełnianie świeżym sianem parę razy dziennie.
Jeżeli chodzi o warzywa, którymi powinieneś karmić swojego królika to wybieraj różne warzywa, jednocześnie liściaste i korzeniowe. Za to nigdy nie karm go fasolą i rabarbarem.

Możesz natomiast podawać mu brokuły, bazylię, marchew, selera, koniczynę, zieloną paprykę, jarmuż, pietruszką, maliny, rzodkiewki, sałatę rzymską, mlecze czy też cykorię. Oprócz tego wskazane jest karmienie go szpinakiem, koperkiem, świeżymi pędami traw oraz zbożami wysianymi w doniczkach.