• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Czym karmić myszki?

Obecnie coraz modniejsze stało się trzymanie w domu nie tylko chomików, świnek morskich czy rybek… ale także myszek! Zanim jednak się na nie zdecydujemy musimy pamiętać, że myszki są gryzoniami wszystkożernymi, jednak nie należy tego brać zbyt dosłownie, ponieważ wiele rzeczy może im zaszkodzić. Poniżej znajdziesz krótki poradnik o tym, czym powinno się karmić myszki.

Zacznijmy od tego, że dieta myszek musi zaspakajać ich potrzeby żywieniowe. Oprócz tego powinniśmy też zwrócić uwagę na to, aby ich pożywienie było jak najlepszej jakości. Generalnie powinniśmy przyjąć zasadę, że im lepiej, zdrowiej będą odżywiane gryzonie tym będą szczęśliwsze, bardziej ruchliwe i mniej podatne na choroby, a także będą dłużej żyć. Dodatkowo ich pokarm nie powinien być przeterminowany czy spleśniały lub zjełczały, nie może też być zanieczyszczony odchodami czy larwami owadów. Musicie wziąć pod uwagę to, że często ziarnami interesują się takie owady jak mole oraz wołek zbożowy. Co ciekawe ten ostatni składa jaja wewnątrz nasion, więc zanieczyszczenie pokarmu można odkryć dopiero gdy owady się pojawią. Zwykle  można choćby częściowo sprawdzić czy pokarm który sprzedaje sklep zoologiczny nie jest zjełczały ani stary. Po prostu wystarczy posiać kilka ziarenek z pokarmu, jeśli wykiełkują po kliku dniach, to wszystko jest w porządku.
W przypadku, gdy pokarm okaże się złej jakości lub znajdą się w nim owady, np. larwy wołka zbożowego, to trzeba zwórcić pokarm do sklepu, pracownicy mogą być nieświadomi posiadania takiej partii. Oprócz tego Należy unikać gwałtownej zmiany diety. Generalnie rzecz ujmując to nowe elementy pożywienia musimy wprowadzać stopniowo, zaś przy znacznej zmianie pokarmu mieszać dawny pokarm z nowym. Zazwyczaj myszki potrzebują kilku dni na to, aby ich system pokarmowy mógł się przestawić. Przede wszystkim jednak pokarm powinien być możliwe urozmaicony, gdyż zbyt monotonna dieta może prowadzić do niedostatków żywieniowych.

Jeśli chcesz uniknąć zanieczyszczenia pokarmu i zalęgnięcia się owadów można przesypać sklepach AGD. Pamiętaj, że ziarno należy przechowywać z suchym, chłodnym pomieszczeniu, a w mysiej klatce zawsze powinien być świeży pokarm oraz woda. Przyjmuje się, że ilość podawanego pożywienia powinna być proporcjonalna do ilości myszek. Gdy myszom będzie odpowiadać, że najpierw wysypią pokarm, a potem go zjedzą z podłoża, to trzeba się z tym pogodzić. Ale powinniśmy pamiętać, aby usuwać resztki gdyż po kontakcie z mysim moczem mogą być one szkodliwe.