• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Żywienie chomika!

Gdy chcemy kupić sobie chomika to musimy przygotować dla niego odpowiednią klatkę oraz zadbać o właściwe jedzonko dla niego. W przypadku, gdy decydujemy się na żywienie tradycyjne to musimy pamiętać o tym, że podstawą prawidłowej diety jest jej różnorodność. Generalnie rzecz ujmując chomiki są w znacznej mierze wszystkożerne i w ich pożywieniu powinny znaleźć się ziarna, kasze, owoce, warzywa, białko pochodzenia zwierzęcego, typu owady, czy gotowane bez przypraw mięso i drób. Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat żywienia dla chomików, przeczytaj koniecznie!

Musisz wiedzieć, że jako suplement ułatwiający ścieranie zębów powinno się podawać również gałązki drzew i krzewów, ponieważ zawierają one nieco garbników. Oprócz tego trzeba bardzo uważać co podajemy chomikom, by np. nie doprowadzić pupila do biegunki, czy nawet śmierci. Powinieneś także pamiętać o tym, że jednym z charakterystycznych zwyczajów chomika jest gromadzenie zapasów. Chodzi oto, że większość pożywienia, które wsypujemy do miseczki, nie jest spożywana, ale przenoszona w bezpieczne miejsce i magazynowana. Warto wiedzieć także, że chomiki mają duże worki policzkowe, gdzie potrafią zmieścić zapasy o wadze odpowiadającej niemal połowie ich masy ciała. Natomiast gdy torebki policzkowe są puste, stają się niewidoczne. Zwykle ich obserwacja jest możliwa jedynie, gdy policzki wypełnia nagromadzone jedzenie. Koniecznie pamiętaj o tym, że aby zapewnić bogate zapasy, pożywienie podajemy w ilości znacznie przekraczającej realne potrzeby chomika. Przede wszystkim jednak łatwo psujący się pokarm powinien być podawany w umiarkowanej ilości. Musisz wiedzieć, że niewielkie porcje sprawią, że nasz ulubieniec zje go natychmiast, a pożywienie nie ulegnie rozkładowi w zakamarkach klatki.

Generalnie rzecz ujmując to najprostszym sposobem, by zapewnić chomikowi zrównoważoną dietę, jest podanie gotowej, dobrej jakościowo mieszanki ziaren, zbóż i orzechów. Zazwyczaj taką mieszankę możemy sporządzić we własnym zakresie, jednak pamiętajmy, że nadmiar ziaren słonecznika i orzeszków ziemnych prowadzi do szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej i otyłości zwierząt. Oprócz tego w sklepach zoologicznych znajdziemy również pożywienie w formie sprasowanych kul i kolb, które nie powinny zawierać cukru, miodu, mąk, produktów piekarniczy, barwników, aromatów ani konserwantów. Zadbaj także oto, aby suchy pokarm był przechowywany w odpowiednich warunkach. Dodatkowo starajmy się nie podawać chomikom karmy starej lub zwietrzałej. Jeśli nie wiesz czym dokładnie karmić swojego chomika to na forum możemy poczytać i podyskutować na temat polecanych i odradzanych karm i przysmaków.