• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Żywienie świnki morskiej

Jeśli posiadasz świnkę morską to musisz wiedzieć, że żywienie jest podstawowym zagadnieniem dotyczącym świnek morskich, gdyż zwierzęta te poświęcają tej czynności sporo uwagi i czasu. Na szczęście stworzenie jadłospisu dla prosiaczka jest dość proste i tanie, tylko należy się kierować kilkoma prostymi zasadami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący żywienia świnki morskiej.

Zacznijmy od tego, że  świnka powinna mieć zapewniony nieograniczony dostęp do świeżej, przegotowanej wody. Oprócz tego sianko dla gryzoni, które jest niechłonne i nie nadaje się na wyściółkę, ale jest idealne do zjedzenia, i obok żeru, powinno stanowić podstawę pożywienia świniaczka. Generalnie rzecz ujmując to dorosła świnka powinna dostawać około kilograma sianka na miesiąc, jest to koszt około 6 złotych. Rzecz jasna dostępne jest również droższe sianko z ziołami i innymi dodatkami, ale nie jest to konieczne.

Musisz także wiedzieć, że ziarno i granulaty to niezbędnik dla świnki morskiej. Przede wszystkim kupując żer dla świnki należy zwrócić uwagę, czy zawiera witaminę C, gdyż świnka morska musi ją przyjmować. W przypadku, gdy prosiaczek dostaje żer z witaminą C, nie trzeba kupować suplementu diety, co stanowi dodatkowy koszt i kłopot. Co ciekawe granulaty są bardziej ekonomiczne, gdyż świnka nie będzie wybierać między ziarnami. Dlatego najlepiej jest kupić kilogramowe opakowanie (koszt ok. 5 zł), które wystarcza na miesiąc. Zwykle większe się raczej nie opłacają, gdyż cena za kilogram jest przeważnie wyższa. Jeśli jednak zaczynasz swoją przygodę z opiekowaniem się świnką to na początek lepiej jednak kupić mniejsze opakowanie, bo gdy śwince nie będzie smakować dany żer, to go nie zje i nie przemówią do niej żadne argumenty czy prośby. Nie dość, że tego nie zje, to wysypie i jeszcze na to nasika.

Oprócz tego idealnym rozwiązaniem są kolby, dostępne w wielu kolorach i smakach, ponieważ  nie są one narażone na wysypanie czy zanieczyszczenie. Generalnie rzecz ujmując to kolba stanowi nie tylko pokarm, ale pełni również funkcję gryzaka. Powinieneś być przygotowany na to, że rozpieszczona świnka zacznie ją jednak jeść dopiero, jak się ją zdejmie i położy na dnie klatki. Jeżeli chodzi o minusy to największa wada kolb to sztuczny miód, z którego są często zrobione, ponieważ świnki go nie lubią. Pamiętaj także o tym, że warzywa i owoce powinny być tylko dodatkiem do jadłospisu świnki. Zdecydowanie najlepiej jest wkładać jej do klatki coś zielonego raz dziennie np. wieczorem.