• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Żywienie papużek falistych

Jeśli jesteś fanem ptaków, a szczególnie papug to pewnie wiesz o tym, że bardzo ważne jest zadbanie o właściwe żywienie tych zwierzaków. Na pewno orientujesz się także, że faliste papużki są typowymi ziarnojadami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący żywienia papużek falistych, koniecznie go przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że podstawowym pokarmem papużek falistych są mieszanki ziaren. Plusem jednak jest to, że papużkom możemy sami sporządzać takie mieszanki. Generalnie rzecz ujmując to powinna się ona składać w ok 30-40% z kanaru. Dodatkowo w mieszance powinno się znaleźć ok 2-3% owsa łuskanego i ok 1% konopi. Oprócz tego można też dodać odrobinę nasion lnu, nasion traw (mieszanki nasion traw sprzedawane w sklepach do zakładania trawników są bardzo często zaprawiane chemicznymi, trującymi środkami – powinniśmy na nie uważać), reszta to mieszanka różnego rodzaju prosa i prosa senegalskiego (włośnicy ber). Jakby tego było mało to możemy też kupić gotowe mieszanki ziaren, jednak nie zawsze mają one właściwie dobrany skład. Może się zdarzyć, że znajdziemy w nich sporo słonecznika, co w przypadku papużek falistych jest wielkim nieporozumieniem.

Powinniśmy także uważać na te wszystkie kolorowe dodatki, wafelki, ponieważ one bardziej mają cieszyć oko niż służyć papużkom. Przede wszystkim zwracajcie uwagę wybierając firmę, co producent "wcisnął" co bardziej ma służyć konserwacji produktu niż papużkom. Można się także spotkać z mieszankami z dodatkiem probiotyków, a stałe podawanie probiotyków zmniejsza bardzo odporność ptaszków na choroby. Generalnie rzecz ujmując to zdecydowanie warto więc dołożyć kilka złotych i kupić naszym przyjaciołom dobrze dobrane składem i wartościowe mieszanki dobrych firm. Godne polecenia się takie firmy jak Trill-a i Vitacraft, ponieważ mają dobrze dobrany skład i nie zawierają konserwantów. Oprócz tego są smaczne, bo są zjadane w całości podczas, gdy mieszanki innych firm w ponad połowie są zwykle wyrzucane przez papużki.

Koniecznie uważajcie także na jakość ziaren. Pamiętajcie, aby absolutnie nie podawać  papużkom ziaren starych, stęchłych, zapleśniałych, ponieważ pleśnie i grzyby rozwijające się na ziarnie, a właściwie to wytwarzane przez nie toksyny mogą powodować poważne zaburzenia i uszkodzenia układu nerwowego. Musicie wiedzieć, że jest to o tyle niebezpieczne, że objawy mogą wystąpić dopiero po kilku tygodniach kiedy leczenie jest już bardzo trudne czy nawet czasem niemożliwa. W związku z tym dokładnie sprawdzajcie więc ziarno, wąchajcie, a w podejrzanych wypadkach lepiej je wyrzucić, niż utracić ulubieńca.