• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Żywienie nimfy (papugi)

Jeśli jesteś właścicielem papugi to poza odpowiednią klatką musisz zadbać także o jej pożywienie. Generalnie rzecz ujmując przyjmuje się, że podstawą żywienia nimfy powinny być granulaty i dobrej jakości gotowe mieszanki zbóż dla papug (w stosunku 50% na 50%). Jeżeli jednak chcesz się dowiedzieć więcej o żywieniu nimf to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik!

Zacznijmy od tego, że podstawą mieszanek zbóż dla papug powinny być różne rodzaje prosa i kanar, a raz na jakiś czas możemy papugom podać kolbę. Jednak należy uważać na ilość orzeszków, słonecznika, konopi (dobrze jest ją podawać w okresie pierzenia) i kolb, ponieważ produkty te są bardzo kaloryczne, więc spożycie nadmiernej ich ilości może być szkodliwe dla ptaków mających mało ruchu. Oprócz tego możemy również podawać papudze warzywa i owoce takie jak: marchewka, cykoria, kalarepa, mniszek, szpinak, owoce głogu i jarzębiny, kapusta, owoce cytrusowe (bez skórki!) oraz jabłka. Pamiętaj jednak, aby owoce i warzywa były pewnego pochodzenia, niepryskane, najlepiej z domowego ogródka. Dodatkowo nimfie możemy podać rośliny, takie jak np. tasznik, gwiazdnicę, czy mniszek. Warto wiedzieć także, że okazjonalnie papuga może dostawać ryż, makaron, ziemniaki, jajko, ser lub pieczywo Koniecznie powinniśmy zadbać także o niezbędny dodatek jakim jest wapń, który kupimy w postaci specjalnej kostki.

Przede wszystkim jednak klatkę należy również zaopatrzyć w świeżą, najlepiej przegotowaną i odstaną wodę. Zazwyczaj podajemy ją w specjalnym, odpowiedniej wielkości poidełku dla ptaków. Koniecznie musimy też zapamiętać, że nie wolno podawać papugom rabarbaru ani awokado! Dodatkowo warto wiedzieć, że bardzo wartościowym pokarmem są skiełkowane nasiona (na przykład słonecznika). Najpierw musimy wsypać ziarno na sitko, a następnie wkładamy je do miseczki z wodą, w taki sposób, aby wszystkie nasiona były w niej dokładnie zanurzone. Potem odczekujemy około dwanaście godzin, a następnie wszystko powinniśmy dokładnie przepłukać, zmienić wodę oraz zostawić to tak na dwadzieścia cztery godziny. Gdy to wszystko zrobimy to kolejną czynnością jest usuwanie wody, a nasiona na sitku przykrywamy, po to, aby nie wyschły oraz czekamy, aż pojawią się kiełki przez około jeden lub dwa dni. Zadbajmy także oto, aby podać naszej papudze jak najbardziej świeże kiełki i koniecznie uważnie sprawdźmy wcześniej czy nie są przypadkiem spleśniałe. Gdy już to zrobimy to nie zapomnijmy o tym, aby sitko sparzyć wrzątkiem, aby usunąć z niego ewentualne bakterie.