• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Mycie u kociąt, jak pielęgnować małego kota?

Mały kociak to wielka radość, ale także odpowiedzialność. Musimy zadbać o jakiś kącik dla niego, o odpowiednie jedzenie, kuwetę oraz pielęgnacje kociaka. Generalnie rzecz ujmując to kotki zaczynają myć się same w wieku 15 dni. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów, które ułatwią małemu kotu naukę samodzielności, jednocześnie przyczyniając się do dobrego samopoczucia zwierzęcia. Dużym plusem jest to, że z czasem kot przyzwyczai się do tego, że się nim zajmujesz, a zabiegi higieniczne staną się okazją do tego, aby cieszyć się wzajemnie swoim towarzystwem i zacieśniać więzy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący pielęgnacji małego kota.


Zacznijmy jednak od tego w jaki sposób koty się myją, ponieważ obok snu, mycie to jeden z najważniejszych kocich priorytetów. Musisz wiedzieć, że głównym narzędziem wykorzystywanym przez kota podczas tych zabiegów jego szorstki język, przy czym koty korzystają także ze swoich łap. Najpierw kot powoli zwilża językiem przednie łapy, które służą za myjkę, którą zwierzę jest w stanie dosięgnąć aż do uszu,  natomiast tylne łapy są bardzo gibkie i pozwalają kociątku wyczyścić cały grzbiet, a także uszy.
Powinieneś także wiedzieć o tym, że podczas mycia kociątko połyka obumarłe włosy, co może doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego. Przede wszystkim, aby zminimalizować ilość połykanych włosów, zwierzę należy regularnie szczotkować. Trzeba także wiedzieć, że niektóre dorosłe koty potrzebują specjalnie skomponowanej karmy, która dzięki odpowiednio skomponowanemu składowi, uaktywnia układ trawienny i pomaga łatwiej pozbyć się kul włosowych. W związku z tym pomyśl nad tym, aby sprawić swojemu kotu specjalną szczotkę i grzebień, które będą prawidłowo dobrane do rodzaju sierści i będą służyć tylko jemu. Koniecznie pamiętaj także o tym, aby wyszczotkować zwierzęciu szyję od tyłu oraz przestrzeń za uszami, szczotkowanie należy rozpoczynać z włosem, a następnie pod włos.


Jeżeli chodzi o rasy kotów krótkowłosych to szczotkowanie raz na tydzień powinno być zupełnie wystarczające. Jednak przed rozpoczęciem szczotkowania, można wymasować zwierzę pod włos korzystając z rękawicy z wypustkami, co pozwoli usunąć część obumarłych włosów i pobudzi skórę. Co do samego szczotkowania to powinniśmy użyć do tego miękką szczotkę, najlepiej z włosia naturalnego, tak, aby nie uszkodzić okrywy włosowej zwierzęcia. W przypadku kotów średnio oraz długowłosych to koty tych ras wymagają codziennego, kilkuminutowego szczotkowania, aby zapobiec powstawaniu supłów i kołtunów, oraz aby pozbyć się brudu i pasożytów. Najlepszym narzędziem do szczotkowania kotów tych ras jest metalowy grzebień o długich zębach.