• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Pies kontra dziecko, czyli jak sprawić żeby nasz pies zaakceptował nowego członka rodziny?

Przyjście na świat to cudowne wydarzenie, które zawsze cieszy rodziców. I wszystko jest w porządku, jeśli nie mieszkamy wcześniej z psem, które jest dla nas trochę niczym dziecko. Zajmujemy się nim, poświęcamy mu dużo czasu, karmimy go i pielęgnujemy. Pamiętajmy o tym, że dziecko nie pojawia się nagle, dlatego każdy rodzic ma czas na spokojne przygotowanie siebie, domu oraz pozostałych członków rodziny, na pojawienie się dziecka. Jednak czy ktokolwiek myśli wtedy o psie? Przecież to ważny członek naszej rodziny! Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak sprawić żeby nasz pies zaakceptował nowego członka rodziny.

Zacznijmy od tego, że jeśli nie chcesz, by Twój pies uważał dziecko za swojego rywala, już teraz zacznij go przygotowywać na nową sytuację. Niestety, ale wraz z momentem pojawienia się niemowlęcia w domu, nie będziesz w stanie poświęcać psu tyle czasu, ile dotychczas. Pamiętaj jednak, że przez to pies nie może poczuć, że stracił swoją pozycję w rodzinie. Przede wszystkim nigdy nie wolno Ci go karać, czy krzyczeć na niego. Nie zapominaj o tym, że dla psa to też stresujący czas, dlatego nagradzaj go i chwal zawsze wtedy, gdy zrobi to czego od niego oczekiwałeś. W przypadku, gdy nie chcesz, aby pies wchodził do danego pokoju, czy też wskakiwał na kanapę, już teraz tego wymagaj. Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem na przyzwyczajenie psa do obecności dziecka w domu jest nagranie płaczu niemowlęcia i puszczanie go psu. Oprócz tego dobrze jest również powrócić do zabawy z lalką, po prostu traktuj ją jak niemowlaka, trzymaj na rękach, pudruj, smaruj oliwką, dzięki temu pies przyzwyczai się do nowego rozkładu dnia i nowych zapachów. Dodatkowo zanim powrócicie całą rodziną do domu dobrze jest, aby ktoś przywiózł pieluchę lub kocyk z zapachem dziecka i dał powąchać go psu, oczywiście cały czas go chwaląc.

Gdy w końcu nadejdzie moment, że już wszyscy będziecie w komplecie to koniecznie pamiętaj o podstawowej  zasadzie, która brzmi następująco:
• kontakt psa z dzieckiem przede wszystkim powinien być przyjemny oraz bardzo spokojny. Musisz pamiętać o tym, że każda Twoja nerwowa reakcja zawsze będzie skutkować niepokojem Twojego zwierzaka, a to nie jest zdecydowanie wskazane w obecności bezbronnego niemowlęcia.
Reasumując po prostu staraj się zachować spokój i bądź świadom tego, że dla Twojego psa to jest całkiem nowa sytuacja, nowy człowiek oraz nowe zasady. Futrzak zna Was, ufa Wam, więc nie powinien zrobić nic Waszemu dziecku, ale musi się do niego przyzwyczaić, do czego potrzebny jest czas oraz odpowiednie podejście z Waszej strony.