• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • E-mailkontakt@zielonypierscien.pl

Bezbronne kocię? Potrzeby kota w okresie rozwoju

Posiadanie zwierzaka to wielka odpowiedzialność, tym bardziej jeśli podejmiemy się opieki nad futrzakiem od jego najmłodszych lat. Szczególną popularnością cieszą się malutkie kocięta, jednak są one szczególnie wrażliwe i podatne na zakażenia (luka immunologiczna), kiedy nie otrzymują już niezbędnych przeciwciał z mlekiem matki, a ich mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący potrzeb kota w okresie rozwoju.


Zanim podejmiemy się opieki nad kociakiem to musimy wiedzieć, że odpowiednia dieta powinna wspomagać rozwój odporności (dodatek MOS, dodatek witamin, tauryny i luteiny), a delikatna konsystencja zachęcać kocięta do spróbowania pierwszego stałego pokarmu. Dodatkowo wysoka koncentracja energii w karmie, umożliwi pokrycie zapotrzebowania energetycznego w okresie intensywnego wzrostu, bez ryzyka przeciążenia wrażliwego układu pokarmowego. Musimy także pamiętać o tym, że przy wyborze karmy kot kieruje się przede wszystkim zmysłem węchu (pobudzenie apetytu kota nie jest kwestią smaku). Oprócz tego na smakowitość karmy wpływa zespół czynników, które sprawiają, iż jest chętnie zjadana przez zwierzę. Między innymi są to wydarzenia w życiu kota, tekstura karmy, zachowanie właściciela, tryb życia, indywidualne cechy kota oraz wiele, wiele innych czynników. Jednak najbardziej istotne jest, aby karma oprócz smakowitości pokrywała też wszystkie inne potrzeby kota.


Zdarza się także, że nasz futrzak ma bardzo wrażliwy przewód pokarmowy i zwykle jest to powiązanie z charakterystycznym trybem życia kotów, które przebywają niemal wyłącznie w domu i wymagają one specjalistycznych rozwiązań żywieniowych. Przede wszystkim to brak ruchu prowadzi do nadwagi, osłabienia pasażu jelitowego oraz problemów trawiennych. W związku z tym przy wyborze karmy koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę na strawność oraz jakość zawartego w karmie białka. Musimy sobie uświadomić to, że dobrej jakości białko gwarantuje prawidłowe przyswajanie niezbędnych aminokwasów i ogranicza ilość niestrawionych resztek w okrężnicy.


Pytanie jednak jak to jest z tą sterylizacją? No cóż, niestety, ale sterylizacja prowadzi do zmian w wydzielaniu hormonów, a także do zmian w zachowaniu kota, przez co koty zaczynają jeść więcej, a najbardziej krytyczny okres to pierwsze dwa miesiące po operacji. Dlatego powinniśmy zapobiegać rozwojowi otyłości, która może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak zapalenie kości i stawów, cukrzyca, czy tworzenie się kamieni moczowych. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o odpowiednią karmę dla kotów sterylizowanych, która powinna wspomagać rozwój masy mięśniowej, przy odpowiedniej zawartości tłuszczy oraz zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych.