Szyfoniera to rodzaj komody z szufladami, wysokiej na czterech nóżkach. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa 'chiffonier’ i oznacza 'gałganiarz’. Mebel ten służył do przechowywania bielizny, chusteczek, kobiecych drobiazgów, biżuterii itp. Ponieważ często przechowywano w niej pasmanteryjne szmatki, nazywany był pospolicie 'szmaciarzem’. Od klasycznej komody różni się tym, że jest wyższa i ma więcej szuflad, zwykle 5 lub 6. Pierwszy raz pojawia się w XVIII wieku we Francji. Jej bliźniaczą siostrą jest komoda zwana 'semanier’, która posiada 7 szuflad, jedną na każdy dzień tygodnia. W Polsce nazywana jest tygodniówką.
Szyfoniera na aukcjach
Zabytkowa szyfoniera często występuje na aukcjach w domach aukcyjnych. Udział w takim wydarzeniu może wziąć absolutnie każdy. Wymagane jest aby 24 godziny przed aukcją zarejestrować się w domu aukcyjnym. Jeśli jednak jesteś częstym gościem na licytacjach, wystarczy wypełnić formularz przy wejściu. Możesz także zgłosić swój udział w licytacji telefonicznej. Wówczas pracownik domu aukcyjnego będzie licytował na miejscu w Twoim imieniu (będąc z Tobą w kontakcie telefonicznym). W dobie szybko rozwijającego się Internetu, możesz także licytować online na specjalnych platformach.
Od czego zależna jest cena szyfoniery
Szyfoniera to bardzo poszukiwane przedmioty wśród kolekcjonerów. Cena zależna jest od stanu komody a także jej wieku. Najdroższe oczywiście są te pochodzenia francuskiego z XVIII wieku. Wielką popularnością cieszą się także tygodniówki czyli semaniery.
Proces renowacji
Przedmioty na aukcjach są rzeczami odnowionymi. Renowacja to bardzo intratne zajęcie, jednak wymagające ogromu wiedzy z dziedziny historii sztuki a także materiałów i technologii. Zadaniem restauratora jest przywrócić przedmiotowi jego oryginalne piękno i zachować jego estetyczne walory. Ważnym elementem jest dobre osuszenie drewna impregnacja. Współcześnie na rynku pojawiło się wiele specjalistycznych farb i lakierów, które doskonale spełniają swoje zadanie.
Dlaczego warto kupić
Zaletą zakupu zabytkowej szyfoniery jest to, iż może ona nam służyć w praktyce. Nie musi być tylko elementem dekoracyjnym, jak na przykład obraz czy rzeźba. Dobrze zachowany i odnowiony mebel może stać się aktywnym elementem nie tylko wystroju ale także części użytkowej domu. Szyfoniera doskonale wpisuje się w każdy styl, szczególnie ten bliski naturze, zwany wabi-sabi. Doskonale także sprawdzi się w wystrojach rustykalnych a także w bardziej odważnych i cyganeryjnych stylach, typu Boho. Na rynku mamy wiele tego typu mebli. Szyfoniera bowiem zmieniała swój wizerunek na przestrzeni lat. Od bogato zdobionych i rzeźbionych po schludne i proste w formie. Na marginesie – prostota formy to domena stylistyki skandynawskiej, która jednak jest popularna również w Polsce a i pewnie w innych krajach. Choć szyfoniera wywodzi się z Francji, w późniejszych latach była także produkowana w innych krajach, dlatego jej wygląd może się znacznie różnić od francuskich oryginałów z XVIII wieku.